Sommarvistelse i Gula Huset

Ågrenska tåget med passagerare en vacker sommardag. Foto
Ågrenska kan erbjuda sommarvistelse för deltagare med de flesta typer av funktionsnedsättningar. På våra sommarveckor får deltagarna träffa andra med liknande funktionsnedsättningar och vi sätter samman grupperna så att alla deltagare ska kunna hitta kompisar.

Deltagarna och personalen formar tillsammans innehållet i vistelsen utifrån de olika deltagarnas förutsättningar och önskemål.

Tillsammans badar vi, både i havet och i uppvärmd saltvattenbassäng, vi är ute med båt och kanot, åker på utflykt, grillar korv på stranden och får chans att prova nya spännande aktiviteter

Våra gemensamma och övergripande  mål för sommarverksamheten är desamma som för korttidsverksamheten och innefattar bland annat att vi vill bidra till  frigörelse från familjen, ge möjlighet till utveckling av sociala kontakter och förmågor, erbjuda identifikationsmöjligheter med andra i samma situation samt även ge avlastning för familjen.

Gruppstorleken är anpassad efter barnens och ungdomarnas behov. Eftersom vi har många hus på hus på ön kan vi ha flera grupper, av olika storlek, samtidigt.
Många deltagare behöver medicinsk omvårdnad på grund av tex epilepsi, diabetes eller andra kroniska sjukdomar. Därför har vi sjuksköterskor i alla arbetslag på sommaren.

Man kan delta en eller två veckor dygnet runt eller dagtid. Många yngre barn, eller deltagare som inte varit borta så mycket tidigare, prövar att komma som dagbarn en eller ett par somrar innan de stannar dygnet runt.

Upptagningsområdet för verksamheten är samma som för korttidsvistelserna, men på sommaren kommer även barn och ungdomar från stora delar av mellersta och södra Sverige.

För mer information kontakta 
birgit.johansson@agrenska.se 031-750 9123 
cecilia.stocks@agrenska.se 031-750 9165 eller
gunilla.jaeger@agrenska.se  031-750 9165


 

För mer information kontakta:
Birgit Johansson. Foto

MAS, Chef Barnteamet
Birgit Johansson
Tel: 031-750 91 23
birgit.johansson@agrenska.se

Gunilla Jaeger. Foto
Verksamhetschef Korttidsverksamheten
Gunilla Jaeger
Tel: 031-750 91 65
gunilla.jaeger@agrenska.se
Cecilia Stocks
Socionom
Cecilia Stocks
Tel: 031-750 91 65
cecilia.stocks@agrenska.se


HM Drottning Silvia är Ågrenskas beskyddare


Agrenska is a NGO in Special Consultative Status with the Economic and Social Council of the United Nations