Medarbetare

På Ågrenska har vi många olika yrken. Här finns speciallärare, specialpedagoger, jurister, socionomer, sjuksköterskor och många fler, alla med stor kompetens om komplexa funktionsnedsättningar och sällsynta diagnoser. En stor andel av våra anställda har själva en funktionsnedsättning. Vi har alla ett gemensamt mål; Att förbättra livet för personer med funktionsnedsättningar och deras familjer.

  • Alexander Dimitrijev

    Telefon: 031-750 91 92
    E-post: alexander.dimitrijev@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: IT-ansvarig
  • Anders Olauson

    Telefon: 031-750 91 50, 0705-224 560
    E-post: anders.olauson@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Styrelseordförande, Ågrenska AB
  • Anders Sandegård

    Telefon: 031-750 91 55
    E-post: anders.sandegard@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Verksamhetschef Ågrenska Assistans
  • Andreas Svensson

    Telefon: 031-750 91 76
    E-post: adhdkonsulent@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Gruppledare inom Öbo verksamheten, Föreläsare och utbildare inom adhd-konsultation
  • Anna Glenvik

    Telefon: 031- 750 91 21
    E-post: anna.glenvik@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Barnteamet
  • AnnCatrin Röjvik

    Telefon: 031-750 91 70, 0704-834 048
    E-post: anncatrin.rojvik@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Verksamhetsansvarig Familje- och vuxenverksamheten
  • Annica Harrysson

    Telefon: 031-750 91 68, 0705-912 470
    E-post: annica.harrysson@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Verksamhetsansvarig Familje- och vuxenverksamheten
  • Annika Bengtner

    Telefon: 0709-346 940
    E-post: familjestodsenheten@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Pedagog, KBT-terapeut Familjestödsenheten
  • Astrid Emker

    Telefon: 031-750 91 21
    E-post: astrid.emker@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Pedagog
  • Carl-Hugo Schéle

    Telefon: 031-750 91 06
    E-post: carl-hugo.schele@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Styrelseordförande Ågrenska Stiftelsen
  • Cecilia Stocks

    Telefon: 031-750 91 42
    E-post: cecilia.stocks@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Socionom, koordinator Familje- och vuxenverksamheten
  • Charlotte Tellermark

    Telefon: 031-750 91 05
    E-post: charlotte.tellermark@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Chef Ågrenska support
  • Elisabeth Arvidsson

    Telefon: 031-750 91 46
    E-post: elisabeth.arvidsson@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Administratör, Familje- och vuxenverksamheten
  • Gunilla Jaeger

    Telefon: 031-750 91 65
    E-post: gunilla.jaeger@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Verksamhetschef
  • Ingela Markenstrand

    Telefon: 031-750 91 71
    E-post: ingela.markenstrand@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Administratör Kurser och utbildning
  • Ingrid Fabo

    Telefon: 031-750 91 62
    E-post: ingrid.fabo@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Administratör, Familjeverksamheten och Barncancerfonden
  • Jenny Ranfors

    Telefon: 031-750 91 87
    E-post: jenny.ranfors@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Jurist
  • Joachim Hilvenius

    Telefon: 0702-449 955
    E-post: joachim.hilvenius@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Ansvarig daglig verksamhet
  • Johanna Skoglund

    Telefon: 031 750 91 41
    E-post: johanna.skoglund@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Socionom, koordinator Familje- och vuxenverksamheten
  • Karin Lilja

    Telefon: 0708-225 096
    E-post: karin.lilja@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Socionom Familjestödsenheten
  • Lena Strömstedt

    Telefon: 031-750 91 00, 0768-683 580
    E-post: lena.stromstedt@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Säljande möteskoordinator
  • Lisa Örnerfors

    Telefon: 031-750 91 16
    E-post: lisa.ornerfors@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Sjuksköterska, barnteamet
  • Louise Jeltin

    Telefon: 031-750 91 48
    E-post: louise.jeltin@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Assistanssamordnare
  • Margareta Amprazis

    Telefon: 031-750 91 43
    E-post: margareta.amprazis@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Ekonomi och löner Assistans
  • Maria Björkqvist

    Telefon: 031-750 91 20
    E-post: maria.bjorkqvist@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Utbildningskoordinator
  • Martin Carlsson

    Telefon: 031-750 91 47
    E-post: martin.carlsson@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Assistanssamordnare
  • Mette Larsen

    Telefon: 031-750 91 81
    E-post: mette.larsen@nfsd.se
    Alla kontaktuppgifter: Kommunikatör på Nationella Funktionen Sällsynta Diagnoser
  • Niklas Björnström

    Telefon: 031-750 91 60
    E-post: niklas.bjornstrom@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Samordnare för sommar/Korttid
  • Robert Hejdenberg

    Telefon: 031-750 91 80, 0705-401 952
    E-post: robert.hejdenberg@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: VD Ågrenska
  • Samuel Holgersson

    Telefon: 031-750 91 27
    E-post: samuel.holgersson@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Sjuksköterska
  • Veronica Wingstedt de Flon

    Telefon: 031-750 91 58
    E-post: veronica.wingstedtdeflon@nfsd.se
    Alla kontaktuppgifter: Verksamhetschef, Nationella Funktionen Sällsynta Diagnoser
  • Wilma Hemgren

    Telefon: 031-750 91 56
    E-post: wilma.hemgren@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Assistanssamordnare
  • Ylva Wallentin

    Telefon: 031-750 91 23
    E-post: ylva.wallentin@agrenska.se
    Alla kontaktuppgifter: Medicinskt ansvarig sjuksköterska, ansvarig barnteamet.
Tipsa en vän
(Obligatoriskt fält)
(Obligatoriskt fält)
(Obligatoriskt fält)
(Obligatoriskt fält)