Över 1 500 deltagare väntas till Ågrenskas friluftsdag på Lilla Amundön
Tisdagen den 12 maj fylls Lilla Amundön i Hovås av rörelse och gemenskap när Ågrenska arrangerar sin årliga friluftsdag. De inbjudna gästerna är elever som går i anpassad skola tillsammans med sina pedagoger och assistenter. I år väntas över 1 500 deltagare till dagen som blivit en uppskattad tradition för skolor i Göteborgsregionen.
Under dagen erbjuds aktiviteter över hela Lilla Amundön, bland annat låghöjdsbana, bågskytte, terrängcykling, krabbfiske, trampbilar, dansstopp och möten med både polis och räddningstjänst. Ågrenskas maskot Kalle Kanin kommer också att dyka upp vid flera stationer.
Friluftsdagen riktar sig till barn och unga i anpassad grund- och gymnasieskola och har vuxit till ett av de största inkluderande utomhusevenemangen i regionen.
– Friluftsdagen handlar om att skapa en dag där alla kan vara med på sina villkor. Här finns plats för rörelseglädje, gemenskap och nya upplevelser ute i naturen, säger Zozan Sewger Kvist som är VD för Ågrenska (svb).
Ågrenska har arrangerat friluftsdagen under flera år och evenemanget möjliggörs genom stöd från fonder, företag, organisationer och volontärer.
Röster om Ågrenskas friluftsdag:
– Det är en fantastisk dag som vi längtar till varje år. Det vi uppskattar mest är glädjen vi ser hos eleverna. Att det finns så mycket olika och roliga aktiviteter som de får uppleva som våra elever vanligtvis inte har möjlighet att göra.
– Det var första gången vi var på Ågrenska och vi älskade det - vilket arrangemang! Tack för allt ni gör och tack för att ni låter oss komma till underbara Lilla Amundön där våra elever som är på läger hos er stolta kan visa upp Ågrenska!
Fakta: Ågrenskas friluftsdag
- Datum: 12 maj 2026
- Tid: 10.00 till 14.00
- Plats: Lilla Amundön, Hovås
- Deltagare: Över 1 500 elever och lärare från anpassad skolgång
- Arrangör: Ågrenska
Sidan uppdaterad: 2026-05-14